Leigh Cunningham
Nazwanie go osobowością to zdecydowanie za mało.
Pod ekscentryczną powierzchownością kryje się nurek wyróżniający się niezwykłymi
umiejętnościami i dyscypliną, które rzadko obserwuję podczas moich podróży.
Kilka słów o Leigh

Leigh Cunningham to fanatyczny ocierający się o fundamentalizm nurek techniczny. Lubi bić rekordy głębokości, ścigać się na motocyklach po górach Synaju i ogólnie ujmując, żyć na krawędzi

Leigh urodził się 31 sierpnia 1968 roku w Wielkiej Brytanii. Swoją karierę nurkową rozpoczął w Izraelu w 1993 roku, robiąc kursy CMAS *, CMAS ** i kurs Dive Mastera w PADI.

Po dwóch latach pracy w Izraelu , spędził rok w Ameryce Środkowej eksplorując głębokie nurkowiska na Karaibach, po czym przeniósł się do Egiptu, do Dahabu, gdzie szybko został instruktorem nurkowania rekreacyjnego. Praca w Dahabie w pobliżu Blue Hole rozbudziła w nim apetyt na głębokie nurkowania. Znał reputację tego miejsca, miał świadomość, że Blue Hole potrafi rościć sobie prawo do życia nurka. Dlatego poświęcił się edukacji i ćwiczeniom, żeby podejść do tego miejsca z wymaganym szacunkiem. Leigh mówi: „To jak praca na wysokościach – spada się tylko raz. Kiedy robisz to codziennie, musisz być przygotowany każdego dnia tak samo”. Mając na koncie pięć nurkowań poniżej 200 metrów, 20 – pomiędzy 150 a 200 metrów i ponad 500 poniżej 100 metrów, Leigh zdążył się oswoić z głębokością.

Nurkuje już od 20 lat i pobił dwa rekordy w Morzu Czerwonym – schodząc na 220 i 240 metrów w 2002 roku.Oba te rekordy były częścią projektu „In Deep” którego inicjatorem był sam Leigh Cunningham. Projekt wymagał rygorystycznego programu treningowego, obejmującego zarówno fizyczne jak i psychiczne przygotowania. W 2005 roku wspólnie z Markiem Andrewsem wykonali najgłębsze wrakowe nurkowanie na świecie, schodząc na 205 metrów do wraku Yolanda niedaleko Sharm El Sheikh w Egipcie.

Minęło już 15 lat, odkąd Leigh zgłębia tajniki nurkowania technicznego. Ukończył wiele kursów i uzyskał następujące certyfikaty: instruktor CMAS ***, techniczny nurek jaskiniowy NACD i NSS/CDS , SDI Instructor Trainer, TDI Instructor Trainer, PSA, OC i CCR Instructor Trainer, IANTD Advanced Trimix Instructor, DSAT Tec Trimix Instructor.

Leigh podczas swoich nurkowań używa oświetlenia Ammonite System: zestawu LED Solaris i backupowej latarki LED One.

AMBASADORZY AMMONITE SYSTEM
Leigh Cunningham
Zobacz więcej
Ela Benducka
Zobacz więcej
Michał Kosut
Zobacz więcej
Czarek Abramowski
Zobacz więcej